Lavanta Diyarı 360 Derece Sanal Tur

İntroyu atlamak  ve Sanal Tur için Yeşil giriş yazısına tıklayın.

Tekirdağ İli  ve Trakya genelinde son bir kaç yıldır lavanta ekimine ve çıkan mahsullerin çeşitli şekilde değerlendirilmesine başlanmıştır.  Süleymanpaşa ilçesinde bulunan lavanta bahçelerinin birinde yapılan sanal turumuzu keyifle izlemenizi dileriz.

Sanaltur gözlüklerinizi takın lavanta bahçesinde gezinin.

Lavanta üzerine genel bilgiler şu şekildedir;

LAVANTA NEDİR ?

Lavanta, Akdeniz kökenli bitki türü, çalı görünümlü, toplu başak biçiminde mavi, morumsu ya da kırmızı çiçekler açan bitki haziran ve temmuz aylarında açıyor. Avrupa, Akdeniz ve de Ege denizi kıyılarında bol miktarda doğal koşullarda yetişiyor.

LAVANTA NERELERDE KULLANILIR?

Lavanta bitkisinden; lavanta çayı, lavanta yağı, lavanta tentürü, lavanta kolonyası, lavanta sabunu ve şampuanı üretiliyor. Ayrıca içeriğindeki lavanta esansının zenginliğiyle parfümeri endüstrisinde ham madde olarak kullanılıyor.

İlaç sanayisinde koku vermede, merkezi sinir sistemini düzenleyici ilaçların bileşiminde yer alan lavanta, sanayide parfümeri ve kozmetikte cilt temizleyici losyon, koku verici, kokulu banyo sabunu ve köpüklerin yapımında kullanılıyor.

LAVANTANIN FAYDALARI

Sivilceler, astım, bronşit, saç dökülmeleri, kadın hastalıkları, sinir hastalıkları, bazı cilt hastalıkları, akciğer hastalıkları, romatizma, tenya, öksürük ve baş dönmesine karşı kullanılan ilaçların bileşiminde de yer alan lavanta bitkisi bahsedilen hastalıkların bitkisel olarak tedavisinde kullanılabiliyor.

Lavanta ile elde edilen çayın, üst solunum yollarında meydana gelen iltihaplanmaların, vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Yutma zorluğu ve boğaz şişkinliği olan kişilerinde çay ile iyi hissetmeleri mümkün oluyor.

Uyku problemleri yaşayanların lavanta yağını boyun ve bilek bölgelerine sürülmesi, uyku sorunlarını çözmede yardımcı olabiliyor. Aynı zamanda depresyon ve anksiyeteye karşı sakinleştirici bir etkisi bulunuyor.

Lavanta, kozmetik alanında özellikle alerjik ciltler için doğal bir yöntem olarak kullanılabiliyor